Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Ego Otobüslerine Bisiklet Taşıma Aparatı

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) EGO Genel Müdürlüğü, ‘AKILLI ankara ‘ projesi kapsamında, sürdürülebilir ulaşımı desteklemek ve bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 480 EGO otobüsüne bisiklet taşıma aparatı takıldı. Bisikletli yolcuların diğer ulaşım araçlarıyla entegrasyonunu sağlamak amacıyla saha operasyonlarında kullanılmak üzere 2 adet panelvan satın alınmış, 34 metro istasyonuna 1.290 metre bisiklet rampası yapılmıştır.

ankara Büyükşehir Belediyesi, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir ulaşımı desteklemek için çalışmalarını sürdürüyor. EGO Genel Müdürlüğü’nün Avrupa Birliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü ‘SMART’. ankara‘projesi kapsamında kent genelinde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve toplu taşıma ile entegrasyonu sağlamak amacıyla 480 EGO otobüsüne bisiklet taşıma aparatı takıldı.

Smart Ankara kapsamında bir projenin daha tamamlanarak hayata geçirildiğini belirten EGO Genel Müdür Yardımcısı Zafer Tekbudak, yürütülen çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“EGO Genel Müdürlüğü olarak Ankara’da sürdürülebilir ulaşımı mümkün kılarak uzun vadeli bir vizyon ve stratejiye dayalı bir ulaşım planı oluşturmak ve şehrin diğer ulaşım modları ile entegrasyonunu sağlamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Smart İçin Ekipman Tedarik Projesi Ankara 15.08.2022 tarihinde başlamış olup sözleşme kapsamında 480 otobüse bisiklet taşıma aparatı imalatı ve montajını kapsamaktadır.Bu kapsamda ilçemizde 480 otobüsün ön kısmına çift taşıyıcılı bisiklet taşıma aparatı montajı yapılmıştır. bireysel bisikletleri ile seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız, kullanım talimatlarına uygun olarak bisikletlerini aparatlara yerleştirdikten sonra yolculuklarına devam edebilecekler.”

EGO OTOBÜS SÜRÜCÜLERİNE APARAT HAKKINDA EĞİTİM

Proje kapsamında saha operasyonlarında kullanılmak üzere 2 adet panelvan alındı ​​ve 34 metro istasyonuna 1.290 metre bisiklet rampası yapıldı. EGO sürücüleri, otobüslere takılan aparatlarla ilgili proje ekibi tarafından eğitilirken, vatandaşlar aparat sisteminin nasıl kullanılacağına ilişkin bilgi notlarını otobüslerin ön kısmına yapıştırılan QR kodlardan görsel ve yazılı olarak öğreniyor.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu