Haber

Abbas: Filistin, İsrail’in İhlallerine Karşı Hukuki Tedbirleri Almaya Devam Edecek

RAMALLAH, 6 Ocak (Xinhua) — Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Perşembe günü yaptığı açıklamada, Filistinlilerin İsrail hükümetinin ihlallerine uluslararası meşruiyetle yasal önlemler alarak yanıt vermeye devam edeceklerini söyledi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre Abbas, Batı Şeria’da Ramallah’ta yürüttüğü Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail Milli Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Mescidi’ndeki hitabı Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa. Kampüse girişinin “Benyamin Netanyahu hükümeti tarafından açıklanan yeni politikanın uygulanmasının başlangıcı” olduğunu söyledi.

Abbas, “Bu (İsrail) hükümetinin politikasını kategorik olarak reddediyoruz, ancak dünyanın çeşitli ülkelerinde ve İsrail içinde bunun reddedildiğini çokça duyduk” diye ekledi.

Bu arada, FKÖ Yürütme Komitesi resmi bir açıklamayla Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya yaptığı ziyaretin tehlikeli sonuçları konusunda uyarıda bulundu ve Arap Birliği konseyi ile İslam İşbirliği Teşkilatı’nı “bu önemli hatayla siyasi olarak yüzleşmek için” bir an önce toplanmaya çağırdı.

Komite ayrıca “işgalci hükümetin agresif yükselişini durdurmak için” pratik sistemlerin derhal kurulması çağrısında bulundu.

Filistinli ve İsrailli kaynaklara göre Ben-Gvir, Salı günü Mescid-i Aksa yerleşkesine girdi ve İsrail polisinin sıkı gözetimi altında bir süre caminin avlularında dolaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu