Ekonomi

Etiyopya AKINCI TİHA’yı satın aldı! BAE, Bayraktar TB3 İHA’sını istiyor

İnsansız hava araçları alanında dünya devi haline gelen BAYKAR, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI tipi İHA’ların ihracat faaliyetlerini sürdürüyor. Şu ana kadar Bayraktar TB3’ün 32 ülkeyle, AKINCI TİHA’nın ise 8 ülkeyle ihracatına yönelik sözleşme imzalayan BAYKAR, toplam 33 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

Bayraktar AKINCI TİHA’yı tercih eden ülkeler arasında; Daha önce Kırgızistan, Azerbaycan, Pakistan ve Suudi Arabistan’ın da dahil olduğu açık kaynaklara yansımıştı. Bu ülkelerin yanı sıra Etiyopya’nın da AKINCI TİHA tedarik ettiği öğrenildi. Etiyopya Deniz Havacılık Komutanlığı için üretilen AKINCI TİHA ilk kez görüntülendi.

40’ıncı seri üretim AKINCI TİHA (S40) Etiyopya’ya teslim edilecek. Etiyopya’nın toplamda kaç adet tedarik edeceği belirsizliğini korurken, Doğu Afrika ülkesi daha önce Bayraktar TB2 SİHA’yı da tedarik etmişti.

BAE TB-3’Ü SATIN ALMAK İSTİYOR

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) savunma sanayisinin çatı kuruluşu EDGE’nin Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Bannai, Dubai Airshow’da Defense News’e açıklamalarda bulunarak, BAE’nin Bayraktar TB2 İHA’sını Türkiye’den temin ettiğini hatırlattı. Türkiye ve “Son yıllarda Türkiye pazarı da öyle. BAE’nin başardıklarına ve başarmaya devam ettiklerine benzer şekilde iyi bir savunucu ekosistemi oluşturma konusunda harika bir iş çıkardı” dedi.

BAYRAKTAR TB3 İHRACAT YOLUNDA

TB2 ve TB3 insansız hava aracı üreticilerine değinen Al Bannai, “Mesela füzelerimizi bazı insansız hava araçlarına entegre etmek ve muhtemelen sonunda Bayraktar TB3 modelini satın almak için Baykar’la da görüşme halindeyiz.”

Bannai, kaç adet satın alınacağına ilişkin herhangi bir bilgi vermedi.

Kısa pist deniz platformlarına iniş/kalkış amacıyla Bayraktar TB2 temel alınarak geliştirilen Bayraktar TB3’ün ilk uçuşu geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirildi. 6’ncı uçuş testini gerçekleştiren Bayraktar TB3, 7 bin 500 feet irtifaya çıkıp 6 saat havada kalmayı başardı.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİCİSİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu