Haber

Yurt dışından gelen basın mensupları Kırıkkale’yi gezecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı iş birliğinde hayata geçirilen Vilayet Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında, yurt dışından gelen yabacı basın mensupları Kırıkkale’yi gezecek.

Program kapsamında Sırbistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Romanya’dan gelen 9 basın mensubu ve 2 toplumsal medya fenomeni, Kırıkkale’nin yurt dışında tanıtılması amacıyla rehber ve tercüman eşliğinde bir günlük çalışma yapacak.

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Onur Kızılkaya da Obaköy eğlence ve dinlenme alanında misafirlerle kahvaltıda bir araya geldi.

Tekbıyıkoğlu, programda yaptığı konuşmada, Kırıkkale’nin başşehrin yanı başında bulunan yaklaşık 280 bin nüfusa sahip bir kent olduğunu söyledi.

Her kentin kurulmasında bir öykünün olduğunu ve kimilerinin liman, kimilerinin maden, kimileri da ulaşım üzerinde bir çizgi üzerinde bulunduğunu belirten Tekbıyıkoğlu, şöyle konuştu:

“Bizim kentimizin de bir öyküsü var, 100 yıl evvelki bağımsızlık çabamızda Kırıkkale’nin çok önemli bir rolü var. O dönemde Ankara’ya bağlı bir ilçe olan Keskin’de değerli bir mühimmat fabrikası kuruluyor ve bağımsızlık gayretimizde burası kıymetli bir faktör oluyor. Sonraki süreçte de savunma sanayi ile ilgili değerli tesislerin kentimize kurulması kararı alınıyor. Bu kapsamda da etraf vilayetlerden göç alarak kentimiz inşa oluyor. Kentimiz, bunun yanında doğu ile batıyı ve kuzeyi bağlayan çok değerli bir güzergah üzerinde, 43 ilin geçiş noktasında bulunuyor. Kırıkkale yalnızca yanından geçilecek bir kent değil, içerisinde doğal hoşlukları barındıran ve manevi durakların da bulunduğu bir kent.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu